O autorze
(fot: Zuza Krajewska i Bartek Wieczorek) Ukończyłam nauki polityczne i Kolegium Europejskie w Natolinie, jestem pracownikiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Żeby złapać życiowy balans, po południu diametralnie zmieniam optykę i wkraczam w krainę drugiej mojej pasji – dizajnu i kulinariów. Wielką radość daje mi kontakt z ludźmi, a satysfakcję – tworzenie dla nich miejsca, w którym dobrze się czują – Charlotte. Na moim blogu będę się starała zainteresować Was food designem, dzielić się z Wami nowościami z tej dziedziny, wędrować po starych i nowych piekarniach, polecać smaki nieznane, ale też pokazywać, że te znane mogą stać się na nowo atrakcyjne, jeśli tylko potrafimy stworzyć dla nich nowy kontekst. Bo przecież jedzenie to nie tylko smak, to także obraz, który może zachwycić.

W Warszawie z mapą w ręku

Ukazało się ostatnio sporo ciekawych wydawnictw dotyczących Warszawy. Zainteresowały mnie szczególnie trzy mapy wydane przez Muzeum Powstania Warszawskiego.

Na jednej zaznaczone są obiekty, które powstały w dwudziestoleciu międzywojennym i szczęśliwie zostały odrestaurowane po wojnie. Przechodzę koło niektórych z tych budynków codziennie, zachwycam się ich solidnością, rozmachem, z jakim zostały zaprojektowane i zbudowane. Dobrze służą nadal, nie popadają w ruinę. Dzięki temu, że zostały odbudowane, możemy podziwiać architekturę polską tamtego okresu, bardzo nowoczesną, na najwyższym światowym poziomie.


Druga mapa wskazuje budowle socrealistyczne, dziś też już uznane za zabytki.


Natomiast szczególnie zainteresowała mnie trzecia mapa, zatytułowana „Warszawa niezaistniała. 1944”. Prowadzi ona szlakiem projektów, które byłyby zrealizowane, gdyby nie wybuch wojny. Kolejny powód do refleksji, jak bardzo wojna zmieniła oblicze Warszawy.

http://www.muzeum1944.home.pl/sklepik_mpw/shoper5/pl/searchquery/archimapa/1/full/5?url=archimapa

Wstrząsające wrażenie robi na mnie zawsze zdjęcie placu Zbawiciela z 1945 roku, które wyszperałam kiedyś w internecie. Miejsce, które teraz tętni życiem, wyglądało wtedy tak:


Czwarta mapa, wydana przez organizację USE-IT i Fundację Bęc Zmiana to niejako uzupełnienie tych pierwszych. Jest zatytułowana „Od lokalsów dla travellersów” i zawiera opis 120 miejsc związanych z kulturą. Wydana z myślą o młodych turystach, ale może się przydać również warszawiakom. Tyle ciekawych miejsc pojawiło się ostatnio na mapie kulturalnej Warszawy, że nie sposób o wszystkich natychmiast się dowiedzieć, warto więc mieć ją pod ręką.


http://www.tvnwarszawa.pl/rytm-miasta,news,od-lokalsow-dla-travellersow-kolorowa-mapa-warszawy,29497.html
Trwa ładowanie komentarzy...