Europa Jagellonica

Przed nami weekend, nie za zimny jak na listopad, więc wszelkie formy wypoczynku na świeżym powietrzu są jak najbardziej godne polecenia. Jednak chwila kontaktu z kulturą nie powinna nam jakoś szczególnie zaszkodzić :)

Dlatego serdecznie polecam wystawę “Europa Jagellonica 1386–1572. Sztuka i kultura w Europie Środkowej za panowania Jagiellonów”, podzieloną na dwie ekspozycje - w Muzeum Narodowym i Zamku Królewskim. Przygotowana została wspólnie przez
 Polaków, Czechów i Niemców, a ukazuje poprzez pamiątki domu Jagiellonów kulturę i sztukę czasów panowania tej dynastii. Jagiellonowie dzięki skutecznej polityce panowali w Rzeczpospolitej Obojga Narodów, przez pewien czas w Czechach, na Śląsku, Morawach, Słowacji i na Węgrzech, dzięki czemu powstała wspólnota państw – Europa Jagellonica. 
 W Muzeum prezentowany jest dorobek artystyczny i intelektualny czasów Jagiellonów, a w Zamku ukazano historię poszczególnych władców, m.in. Władysława Jagiełły, Kazimierza Jagiellończyka, Zygmunta Starego i Zygmunta Augusta, innych osób mających wpływ na politykę, a także ceremoniał dworski.Jagiellonowie w Europie Środkowej i Południowej pozostawili po sobie wiele śladów: zamki, pałace, literatura, kodeksy, malarstwo, muzyka, a nade wszystko pamięć o niezwykłej wprost tolerancji władców tej dynastii. Przypomnienie faktu, że niegdyś Europa Środkowa szczęśliwie rozwijała się w ramach jednego domu panującego jest dziś dla nas niezwykle ważna i pouczająca.

Możemy na obu tych ekspozycjach podziwiać przedmioty użyczone ze skarbców kościelnych i klasztornych, detale wystroju wnętrz, biżuterię, portrety królewskie, pięknie iluminowane księgi.

Wystawa od maja do września 2012 roku prezentowana była w Czechach, a po Warszawie pojedzie do Poczdamu, warto więc skorzystać z tego, że jest teraz u nas.
Trwa ładowanie komentarzy...