O autorze
(fot: Zuza Krajewska i Bartek Wieczorek) Ukończyłam nauki polityczne i Kolegium Europejskie w Natolinie, jestem pracownikiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Żeby złapać życiowy balans, po południu diametralnie zmieniam optykę i wkraczam w krainę drugiej mojej pasji – dizajnu i kulinariów. Wielką radość daje mi kontakt z ludźmi, a satysfakcję – tworzenie dla nich miejsca, w którym dobrze się czują – Charlotte. Na moim blogu będę się starała zainteresować Was food designem, dzielić się z Wami nowościami z tej dziedziny, wędrować po starych i nowych piekarniach, polecać smaki nieznane, ale też pokazywać, że te znane mogą stać się na nowo atrakcyjne, jeśli tylko potrafimy stworzyć dla nich nowy kontekst. Bo przecież jedzenie to nie tylko smak, to także obraz, który może zachwycić.

Europa Jagellonica

Przed nami weekend, nie za zimny jak na listopad, więc wszelkie formy wypoczynku na świeżym powietrzu są jak najbardziej godne polecenia. Jednak chwila kontaktu z kulturą nie powinna nam jakoś szczególnie zaszkodzić :)

Dlatego serdecznie polecam wystawę “Europa Jagellonica 1386–1572. Sztuka i kultura w Europie Środkowej za panowania Jagiellonów”, podzieloną na dwie ekspozycje - w Muzeum Narodowym i Zamku Królewskim. Przygotowana została wspólnie przez
 Polaków, Czechów i Niemców, a ukazuje poprzez pamiątki domu Jagiellonów kulturę i sztukę czasów panowania tej dynastii. Jagiellonowie dzięki skutecznej polityce panowali w Rzeczpospolitej Obojga Narodów, przez pewien czas w Czechach, na Śląsku, Morawach, Słowacji i na Węgrzech, dzięki czemu powstała wspólnota państw – Europa Jagellonica. 
 W Muzeum prezentowany jest dorobek artystyczny i intelektualny czasów Jagiellonów, a w Zamku ukazano historię poszczególnych władców, m.in. Władysława Jagiełły, Kazimierza Jagiellończyka, Zygmunta Starego i Zygmunta Augusta, innych osób mających wpływ na politykę, a także ceremoniał dworski.

Jagiellonowie w Europie Środkowej i Południowej pozostawili po sobie wiele śladów: zamki, pałace, literatura, kodeksy, malarstwo, muzyka, a nade wszystko pamięć o niezwykłej wprost tolerancji władców tej dynastii. Przypomnienie faktu, że niegdyś Europa Środkowa szczęśliwie rozwijała się w ramach jednego domu panującego jest dziś dla nas niezwykle ważna i pouczająca.

Możemy na obu tych ekspozycjach podziwiać przedmioty użyczone ze skarbców kościelnych i klasztornych, detale wystroju wnętrz, biżuterię, portrety królewskie, pięknie iluminowane księgi.

Wystawa od maja do września 2012 roku prezentowana była w Czechach, a po Warszawie pojedzie do Poczdamu, warto więc skorzystać z tego, że jest teraz u nas.
Trwa ładowanie komentarzy...